Stockholm populärast i Sverige
ANSÖKNINGAR Ansökningsstatiken för högskolor till vårterminen 2009 är klar. Intresset för att läsa vid Stockholms universitet har ökat med nästan 33 procent i jämförelse med förra året och har nu flest sökande till sina kurser och program i landet.
- Sedan samtliga ansökningar administreras via portalen Studera.nu måste de sökande rangordna sina alternativ. Av detta underlag kan vi se att flest anger Stockholms universitet som sitt förstahandsalternativ, säger Mattias Wickberg, byrådirektör vid Sektionen för antagning och högskoleprov vid Stockholms universitet till universitetets officiella hemsida.
Juristutbildningen på Stockholms Universitet är den utbildning i Sverige som lockar flest sökande – totalt 2 930 personer.
MARKUS HANKINS
markus.hankins@studentis.com
Skrivet den 2 november 2008, 23:06 av Anonymous
- logga in eller registrera dig för att kunna kommentera